Image for SMA5J17AHM3/H is not available
SMA5J17AHM3/H
DigiKey Part Number
SMA5J17AHM3/H-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J17AHM3/H
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
27.6V Clamp 18.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Power - Peak Pulse
500W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
18.1A