SMA5J16CA-E3/61 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
In Stock: 121
Comchip Technology
Image for SMA5J16CA-E3/61 is not available
SMA5J16CA-E3/61
DigiKey Part Number
SMA5J16CA-E3/61-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA5J16CA-E3/61
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 19.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V