SM15T12A-E3/57T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 984
Datasheet
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 30
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Diotec Semiconductor
Taiwan Semiconductor Corporation
16.7V Clamp 90A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
SM15T12A-E3/57T
DigiKey Part Number
SM15T12A-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
SM15T12A-E3/57TGICT-ND - Cut Tape (CT)
SM15T12A-E3/57TGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15T12A-E3/57T
Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SM15T12A-E3/57T Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
90A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10.2V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
11.4V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16.7V