S10CM-M3/I
DigiKey Part Number
112-S10CM-M3/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
112-S10CM-M3/ICT-ND - Cut Tape (CT)
112-S10CM-M3/IDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S10CM-M3/I
Description
DIODE STANDARD 1000V 10A DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1000 V 10A Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S10CM-M3/I Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
5 µs
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 1000 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
79pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1000 V
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Current - Average Rectified (Io)
10A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 10 A
Base Product Number
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)