RGP02-18E-E3/54 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 36 204
Datasheet
Diode 1800 V 500mA Through Hole DO-204AL (DO-41)
RGP02-18E-E3/54
DigiKey Part Number
RGP02-18E-E3/54GITR-ND - Tape & Reel (TR)
RGP02-18E-E3/54GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGP02-18E-E3/54
Description
DIODE STD 1800V 500MA DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
300 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1800 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1800 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 100 mA