MMSZ5252C-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 82 248
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 14 740
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
Zener Diode 24 V 500 mW ±2% Surface Mount SOD-123
SOD 123
MMSZ5252C-E3-18
DigiKey Part Number
MMSZ5252C-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMSZ5252C-E3-18
Description
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
33 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 18 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Power - Max
500 mW