MBRB10100-E3/4W
DigiKey Part Number
112-MBRB10100-E3/4W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBRB10100-E3/4W
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 10A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A