MBR1045-E3/45
DigiKey Part Number
MBR1045-E3/45GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR1045-E3/45
Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 45 V 10A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 45 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
45 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
570 mV @ 10 A