GSD2004WS-HE3-08
DigiKey Part Number
GSD2004WS-HE3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
GSD2004WS-HE3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
GSD2004WS-HE3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GSD2004WS-HE3-08
Description
DIODE STANDARD 240V 225MA SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Diode 240 V 250mA Surface Mount SOD-323
EDA/CAD Models
GSD2004WS-HE3-08 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 240 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
5pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
240 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
250mA
Supplier Device Package
SOD-323
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 100 mA
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)