GDZ9V1B-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
onsemi
In Stock: 37 520
onsemi
Zener Diode 9.1 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
GDZ9V1B-HE3-18
DigiKey Part Number
GDZ9V1B-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ9V1B-HE3-18
Description
DIODE ZENER 9.1V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms