GDZ6V2B-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 16 500
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
In Stock: 6
onsemi
Diodes Incorporated
Zener Diode 6.2 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
GDZ6V2B-E3-18
DigiKey Part Number
GDZ6V2B-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ6V2B-E3-18
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 3 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW