GDZ4V3B-HG3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Diodes Incorporated
In Stock: 21 726
Nexperia USA Inc.
In Stock: 3
Zener Diode 4.3 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
GDZ4V3B-HG3-08
DigiKey Part Number
GDZ4V3B-HG3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ4V3B-HG3-08
Description
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms