GDZ33B-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Similar
onsemi
In Stock: 1 780
Datasheet
Zener Diode 33 V 200 mW ±4% Surface Mount SOD-323
GDZ33B-HE3-18
DigiKey Part Number
GDZ33B-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GDZ33B-HE3-18
Description
DIODE ZENER 33V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 25 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±4%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
250 Ohms