FES16JT-E3/45
DigiKey Part Number
FES16JT-E3/45GI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FES16JT-E3/45
Description
DIODE STANDARD 600V 16A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 16A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FES16JT-E3/45 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
50 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-220AC
Current - Average Rectified (Io)
16A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 16 A