BZX884B6V2L-G3-08 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 5 037
Datasheet
Zener Diode 6.2 V 300 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2A
BZX884L_Series_Bottom
BZX884B6V2L-G3-08
DigiKey Part Number
112-BZX884B6V2L-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX884B6V2L-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX884B6V2L-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884B6V2L-G3-08
Description
DIODE ZENER 6.2V 300MW DFN1006
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW