BZX884B12L-G3-08
DigiKey Part Number
112-BZX884B12L-G3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX884B12L-G3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX884B12L-G3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX884B12L-G3-08
Description
DIODE ZENER 12V 300MW DFN1006-2A
Detailed Description
Zener Diode 12 V 300 mW ±2% Surface Mount DFN1006-2A
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW