BZX85B12-TR
DigiKey Part Number
112-BZX85B12-TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX85B12-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX85B12-TR
Description
DIODE ZENER 12V 1.3W DO204AL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 1.3 W ±2% Through Hole DO-204AL (DO-41)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 9.1 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
DO-204AL (DO-41)
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
9 Ohms