BZX84C12-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 5 730
Datasheet
Similar
onsemi
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Diodes Incorporated
Zener Diode 12 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3
BZX84C12-HE3-18
DigiKey Part Number
112-BZX84C12-HE3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX84C12-HE3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX84C12-HE3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84C12-HE3-18
Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms