BZX84B7V5-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 11 903
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 228
Similar
onsemi
Similar
Diodes Incorporated
Comchip Technology
onsemi
In Stock: 83
Diodes Incorporated
In Stock: 797
Zener Diode 7.5 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B7V5-G3-08
DigiKey Part Number
BZX84B7V5-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B7V5-G3-08
Description
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84B7V5-G3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW