BZX84B3V6-HE3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 3.6 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B3V6-HE3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZX84B3V6-HE3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B3V6-HE3_A-18
Description
DIODE ZENER 3.6V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW