BZX84B3V3-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 15 630
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 82
Central Semiconductor Corp
Comchip Technology
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 3.3 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
BZX84B3V3-E3-18
DigiKey Part Number
BZX84B3V3-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B3V3-E3-18
Description
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
300 mW