BZX55B5V6-TR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BZX55B5V6-TRGITR-ND - Tape & Reel (TR) BZX55B5V6-TRGICT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX55B5V6-TR |
Description | DIODE ZENER 5.6V 500MW DO204AH |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.6 V 500 mW ±2% Through Hole DO-204AH (DO-35) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 1 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Tolerance ±2% | Package / Case |
Power - Max 500 mW | Supplier Device Package DO-204AH (DO-35) |
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms | Base Product Number |