BZX55B3V3-TR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 112-BZX55B3V3-TR-ND - Tape & Reel (TR) 112-BZX55B3V3-TRCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX55B3V3-TR |
Description | DIODE ZENER 3.3V 500MW DO204AH |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 3.3 V 500 mW ±2% Through Hole DO-204AH (DO-35) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 1 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA |
Series | Operating Temperature -65°C ~ 175°C |
Tolerance ±2% | Package / Case |
Power - Max 500 mW | Supplier Device Package DO-204AH (DO-35) |
Impedance (Max) (Zzt) 90 Ohms | Base Product Number |