BZX384C3V9-HG3-08
DigiKey Part Number
112-BZX384C3V9-HG3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZX384C3V9-HG3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZX384C3V9-HG3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384C3V9-HG3-08
Description
DIODE ZENER 3.9V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
EDA/CAD Models
BZX384C3V9-HG3-08 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Obsolete
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
200 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
85 Ohms