BZX384B8V2-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 108 999
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 118
onsemi
onsemi
In Stock: 4
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 8.2 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B8V2-HE3-18
DigiKey Part Number
BZX384B8V2-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B8V2-HE3-18
Description
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384B8V2-HE3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms