BZX384B6V2-E3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 77
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
onsemi
In Stock: 6
Nexperia USA Inc.
Nexperia USA Inc.
In Stock: 790
onsemi
Zener Diode 6.2 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B6V2-E3-18
DigiKey Part Number
BZX384B6V2-E3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B6V2-E3-18
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384B6V2-E3-18 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW