BZX384B5V6-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 7 900
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
onsemi
Nexperia USA Inc.
In Stock: 33
Diodes Incorporated
Zener Diode 5.6 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B5V6-HE3-18
DigiKey Part Number
BZX384B5V6-HE3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384B5V6-HE3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B5V6-HE3-18
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384B5V6-HE3-18 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms