BZX384B5V6-E3-18
DigiKey Part Number
BZX384B5V6-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384B5V6-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B5V6-E3-18
Description
DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX384B5V6-E3-18 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW