BZX384B5V1-HE3-08
DigiKey Part Number
BZX384B5V1-HE3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX384B5V1-HE3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZX384B5V1-HE3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B5V1-HE3-08
Description
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
EDA/CAD Models
BZX384B5V1-HE3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms