BZX384B3V3-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Similar
Central Semiconductor Corp
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
onsemi
Nexperia USA Inc.
onsemi
In Stock: 47
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 3.3 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B3V3-G3-18
DigiKey Part Number
BZX384B3V3-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B3V3-G3-18
Description
DIODE ZENER 3.3V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX384B3V3-G3-18 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-323
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW