BZX384B12-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
In Stock: 319
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
onsemi
onsemi
Nexperia USA Inc.
Zener Diode 12 V 200 mW ±2% Surface Mount SOD-323
BZX384B12-G3-18
DigiKey Part Number
BZX384B12-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX384B12-G3-18
Description
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
200 mW