BZW04-171-E3/54 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
STMicroelectronics
274V Clamp 1.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZW04-171-E3/54
DigiKey Part Number
BZW04-171-E3/54-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-171-E3/54
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V