BZW04-102-E3/73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Comchip Technology
Similar
165V Clamp 2.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AL (DO-41)
BZW04-102-E3/73
DigiKey Part Number
BZW04-102-E3/73-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZW04-102-E3/73
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
165V