BZT52C6V2-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52C6V2-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C6V2-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C6V2-E3-18
Description
DIODE ZENER 6.2V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 2 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
410 mW