BZT52C5V1-HE3-18 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT52C5V1-HE3-18 |
Description | DIODE ZENER 5.1V 410MW SOD123 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.1 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 800 mV |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Series | Grade Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Qualification AEC-Q101 |
Part Status Obsolete | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package SOD-123 |
Power - Max 410 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms |