BZT52C4V7-HE3_A-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
Comchip Technology
Nexperia USA Inc.
NextGen Components
Taiwan Semiconductor Corporation
Zener Diode 4.7 V 300 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C4V7-HE3_A-18
DigiKey Part Number
112-BZT52C4V7-HE3_A-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C4V7-HE3_A-18
Description
DIODE ZENER 4.7V 300MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
78 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 1 V
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
300 mW