BZT52C33-E3-18 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
Microchip Technology
In Stock: 229
Central Semiconductor Corp
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 33 V 410 mW ±5% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52C33-E3-18
DigiKey Part Number
BZT52C33-E3-18GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C33-E3-18GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C33-E3-18GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C33-E3-18
Description
DIODE ZENER 33V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 25 V
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Base Product Number
Power - Max
410 mW