BZT52B2V7-G3-18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 134
Similar
onsemi
Diodes Incorporated
onsemi
Zener Diode 2.7 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
SOD 123
BZT52B2V7-G3-18
DigiKey Part Number
BZT52B2V7-G3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B2V7-G3-18
Description
DIODE ZENER 2.7V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Max
410 mW
Mfr
Impedance (Max) (Zzt)
83 Ohms
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±2%