BZT52B12-E3-08
DigiKey Part Number
112-BZT52B12-E3-08TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-BZT52B12-E3-08CT-ND - Cut Tape (CT)
112-BZT52B12-E3-08DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52B12-E3-08
Description
DIODE ZENER 12V 410MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 410 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 9 V
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Supplier Device Package
SOD-123
Tolerance
±2%
Base Product Number
Power - Max
410 mW