Image for BZG05C9V1-M3-08 is not available
BZG05C9V1-M3-08
DigiKey Part Number
BZG05C9V1-M3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZG05C9V1-M3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZG05C9V1-M3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZG05C9V1-M3-08
Description
DIODE ZENER 9.1V 1.25W DO214AC
Detailed Description
Zener Diode 9.1 V 1.25 W ±6.04% Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZG05C9V1-M3-08 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Impedance (Max) (Zzt)
5 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 6.8 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±6.04%
Power - Max
1.25 W