BZD27C6V8P-E3-08
DigiKey Part Number
BZD27C6V8P-E3-08GITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZD27C6V8P-E3-08GICT-ND - Cut Tape (CT)
BZD27C6V8P-E3-08GIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27C6V8P-E3-08
Description
DIODE ZENER 6.8V 800MW DO219AB
Detailed Description
Zener Diode 6.8 V 800 mW Surface Mount DO-219AB (SMF)
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 3 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Power - Max
800 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
3 Ohms