BZD27C200P-HE3-18 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 200 V 800 mW Surface Mount DO-219AB (SMF)
DO-219AB SFM
BZD27C200P-HE3-18
DigiKey Part Number
BZD27C200P-HE3-18-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZD27C200P-HE3-18
Description
DIODE ZENER 200V 800MW DO219AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Obsolete
Power - Max
800 mW
Impedance (Max) (Zzt)
500 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 150 V