BYM12-100HE3_B/I is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 29 190
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Diode 100 V 1A Surface Mount DO-213AB
BYM12-100HE3_B/I
DigiKey Part Number
112-BYM12-100HE3_B/ITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BYM12-100HE3_B/I
Description
DIODE STANDARD 100V 1A DO213AB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 100 V
Series
Capacitance @ Vr, F
20pF @ 4V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 1 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)