BAS40-06-G3-08 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 12 368
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 6 995
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Diotec Semiconductor
Diode Array 1 Pair Common Anode 40 V 200mA Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BAS40-06-G3-08
DigiKey Part Number
BAS40-06-G3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40-06-G3-08
Description
DIODE ARR SCHOTT 40V 200MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BAS40-06-G3-08 Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 30 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA