AZ23C5V6-E3-18
DigiKey Part Number
AZ23C5V6-E3-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
AZ23C5V6-E3-18CT-ND - Cut Tape (CT)
AZ23C5V6-E3-18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C5V6-E3-18
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6 V 300 mW ±7% SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AZ23C5V6-E3-18 Models
Category
Power - Max
300 mW
Manufacturer
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 1 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Configuration
1 Pair Common Anode
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Base Product Number
Tolerance
±7%