5KP51A-E3/51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 59
Littelfuse Inc.
In Stock: 3 776
Microchip Technology
82.4V Clamp 60.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP51A-E3/51
DigiKey Part Number
5KP51A-E3/51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP51A-E3/51
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC P600
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
60.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V