1N5393GP-E3/54
DigiKey Part Number
112-1N5393GP-E3/54TR-ND - Tape & Reel (TR)
112-1N5393GP-E3/54CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5393GP-E3/54
Description
DIODE STANDARD 200V 1.5A DO204AC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 200 V 1.5A Through Hole DO-204AC (DO-15)
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
2 µs
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 200 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
DO-204AC (DO-15)
Current - Average Rectified (Io)
1.5A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.4 V @ 1.5 A