1.5SMC8.2CA-E3/57T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 1 251
Datasheet
Bourns Inc.
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
12.1V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC8.2CA-E3/57T
DigiKey Part Number
1.5SMC8.2CA-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC8.2CA-E3/57T
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.02V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V