1.5SMC8.2A-E3/57T is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 615
Datasheet
YAGEO
In Stock: 0
YAGEO
STMicroelectronics
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
In Stock: 11
Comchip Technology
12.1V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
DO-214AB
1.5SMC8.2A-E3/57T
DigiKey Part Number
1.5SMC8.2A-E3/57TGITR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC8.2A-E3/57TGICT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC8.2A-E3/57TGIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC8.2A-E3/57T
Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.02V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V