1.5SMC12AHM3/I is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
16.7V Clamp 89.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB, SMC
1.5SMC12AHM3/I
DigiKey Part Number
1.5SMC12AHM3/I-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC12AHM3/I
Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7V DO214AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
No
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10.2V
Voltage - Breakdown (Min)
11.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16.7V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
89.8A